Kolejny sukces LGD - Miejsce na podium w Konkursie „Stół Wielkanocny” Drukuj

Święta Wielkanocne to w tradycji chrześcijańskiej jedno z najważniejszych świąt w roku. W naszym regionie najważniejszą częścią tych świąt jest rodzinne śniadanie wielkanocne na udekorowanym stole. Stół jest nakryty białym lnianym obrusem ozdobiony bukszpanem, barwinkiem, baziami i narcyzami. Dlatego od lat Koła Gospodyń Wiejskich z naszego regionu biorą udział w Konkursie

„Stół Wielkanocny”, jako reprezentacje Lokalnych Grup Działania.

- Tradycyjnie na stole stawia się owies i rzeżuchę oraz święcony baranek i pisanki. Śniadanie rozpoczynamy zawsze od dzielenia się święconym jajkiem i składaniem sobie życzeń. Następnie spożywamy żur z pozostałą święconką, oraz podajemy białą kawą z bułką i masłem, częstujemy się pozostałymi świątecznymi potrawami - wymienia po kolei Maria Ruszała z KGW w Gliniku Zaborowskim. Koło to wraz z paniami z KGW w Iskrzyni (gmina Korczyna) reprezentowało Czarnorzecko-Strzyżowską Lokalną Grupę Działania w tegorocznym Konkursie odbywającym się 3 maja w Ropczycach.

- Na tradycyjnym stole przeważają kolory żółty i zielony, które symbolizują nadejście wiosny - podkreśla Maria Ruszała. - Miejsce czołowe na stole zajmuje jajko będące symbolem rodzącego się życia. Nie może zabraknąć też chrzanu - symbolu zdrowia, soli, która chroni potrawy przed zepsuciem. Dużą wagę przywiązujemy do tego by wszystkie potrawy były przygotowane z produktów pochodzących z własnych gospodarstw wiejskich - dodaje.

Ważnym elementem stołu wielkanocnego są zazwyczaj pisanki, palmy, króliczki, baranki, kwiaty i inne ozdoby wykonane ręcznie tradycyjnymi technikami przekazywanymi od pokoleń.

Właśnie stół przyrządzony w ten sposób przypadł do gustu komisji oceniającej, składającej się z przedstawicieli Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, jak też miejscowych działaczy i znawców kultury i folkloru.

Ostatecznie reprezentacja LGD zajęła 3 miejsce na podium a panie z obydwu kół otrzymały za swe wysiłki nagrody rzeczowe: nowoczesną kuchenkę gazowo-elektryczną, krajalnicę i żelazko.

Tekst: Andrzej Łapkowski


Kilka potraw prezentowanych przez KGW z Glinika Zaborowskiego i Iskrzyni podczas Konkursu „Stół Wielkanocny”.

Jajka nadziewane serem żółtym

2 jajka, 30 dkg startego żółtego sera, Sól, pieprz do smaku, 1 łyżka kwaśnej śmietany

WYKONANIE

Ugotowane  jajka obrać i przeciąć wzdłuż, wyjąć żółtka. Do żółtek dodać starty ser i śmietanę doprawić do smaku solą i pieprzem i utrzeć na jednolita masę. Gotowym farszem napełniać połówki jajek.

Jajka nadziewane farszem zielonym

2 jajka, 2 łyżki twarogu białego, Szczypior, Sól, pieprz do smaku

WYKONANIE

Ugotowane 2 jajka obrać, przeciąć wzdłuż, wyjąć żółtka. Do żółtek dodać zmielony biały ser, posiekany drobniutko szczypiorek. Doprawić solą, pieprzem i utrzeć na jednolitą masę. Gotowym farszem napełniać połówki jajek.

Wielkanocny żur biały

Zakwas – domowego wyrobu, który należy przyrządzić kilka dni wcześniej 0,5 litra letniej wody, 2 łyżki mąki żytniej, 2 łyżki mąki pszennej, 2 łyżki mąki razowej, 2 ząbki czosnku, 2 kawałki grzybów suszonych. Wszystkie składniki zmieszać i pozostawić kilka dni w ciepły miejscu do ukiszenia.

WYKONANIE

2 litry wody zagotować i wlać zakwas, dodać płaską łyżeczkę soli i płaską łyżeczkę majeranku i łyżkę startego chrzanu. Wszystko razem ugotować. Żur podawać ze święconą podsmażoną wędzonką (boczek, kiełbasa, szynka) oraz pokrojonymi święconymi jajkami.

Strucla masowa

Masa makowa, 35 dkg maku, 4 jajka, 20 dkg cukru, 2 łyżki mąki, Zapach migdałowy, Bakalie

Odrobina proszku do pieczenia

WYKONANIE

Mak sparzamy i mielimy dwukrotnie. Dodajemy jajka ubite z cukrem na brzegu kuchi. Dodajemy resztę składników i mieszamy.

Serek Wielkanocny:

1 l. mleka, 10 jaj, sól. Zagotować mleko, jaja rozwiercić, wlewać na gotujące mleko, odsączyć na ścierce, uformować kulę.

Babka cytrynowa:

Tyle ile ważą 4 jaja- mąki, cukru, margaryny, 1 cała cytryna starta ze skórką, 1/2 proszku do pieczenia, migdały. Wszystkie składniki utrzeć na puszystą masę, na końcu dać ubite białka, upiec. Polać polewą.

Sernik z kratką:

Kruche ciasto: 30 dag mąki, 12 dag cukru, 2 żółtka, 6 dag masła, 1 łyżka smalcu, cukier wanilinowy, proszek do pieczenia. Zarobić kruche ciasto, schłodzić.

Ser: 1,5 kg sera, 4 żółtka, 30 dag cukru pudru, proszek do pieczenia, cukier wanilinowy,  1,5 szklanki gęstej śmietany, 2 łyżki mąki kartoflanej. Wszystkie składniki utrzeć na puszystą masę, dodać pianę z białek, wyłożyć na kruche ciasto, upiec.

Babeczki:

25 dag mąki, 1/2 margaryny, 1 łyżka smalcu, 2 żółtka, proszek do pieczenia, 1/4 szklanki cukru pudru. Ciasto zarobić, schłodzić, uformować babki, piec. Przełożyć wg uznania.


Galeria zdjęć z konkursu:

Występ KGW z Glinika Zaborowskiego podczas konkursu


Zdjęcia i materiał filmowy: A. Łapkowski